Posted by Dead FM On 22:51
Amsterdam'da altı gün geçirdim. Şubat 2008'de şehre yaptığım ilk ziyaretin ardından bu, ikincisi oluyor. Amsterdam'ın müziğiyle kesiştiğim noktalara dair izlenimler:

Het Fort van Sjakoo: Arkadaşlar buraya gidin. Şubat'ta gittiğimde hayran kalmıştım; bu kez hayranlık hislerim katlanarak geri dönüyorum. 1977'den bu yana Jodenbreestraat'taki mekanında varlığını sürdüren bu küçük dükkan sayıları 5-10 arası değişen gönüllü tarafından zor şartlar altında işletiliyor. Mekan, eski bir squat. İsmini de, 17. yüzyılda alçak-ülkelerde yaşamış hırsızın tekinden alıyor ki kendisi hakkında size verebileceğim en ufak bir ekstra bilgim yok.

Kitaplar söz konusu oladuğunda; açıkçası, hiç bir zaman benim yöneldiğim alanlardan biri olmayan anarşizm ve anarko-sendikalizm üzerine yoğunlaşmış olan bir külliyatı barındırıyor. Yine de, işçilerin öz-örgütlenmesi ve ekonomi alanında yeni bir işletmeciler sınıfı yaratmaktan başka bir işe yaramayan 20. yüzyıl sosyalizm deneylerinin tıkanıklıkları gibi konulara dair güzel şeyler var.

Küçücük bir müzik reyonları olmasına rağmen, sevdiğim dokuz-on plak ve bir-kaç CD-albüm buldum. Arcwelder, ...Who Calls So Loud, Please Inform The Captain This Is A Hijack gibi acayip sevdiğim grupların işleri vardı -ve nefis bir toplama olan 'Emo Apocalypse-. Bir dolu da 7'' aldım. İçinde Kontrapunkt, June Paik ve Comadre gibi grupların olduğu 'The Emo Annihilation' toplaması, Fucked Up, Brain Handle gibi grupların kısaçalarları vs. Güzel bir emo-hardcore-crust arşivleri var; dediğim gibi: küçük ama kütlesi baya yoğun.

The Independent Outlet: Vijzelsstraat üzerinde. Şubat'ta şehre ilk gezimi yapmadan önce arkadaşım Alper bahsetmişti. Kafayı yiyebileceğiniz bir yer. Geçen ziyaretimde aç kalma pahasına, tüm paramı bu dükkana yatırmıştım -durum bu sefer de pek farklı olmadı. 1970'lerin ortalarından itibaren, bir şemsiye tanım olarak punk'ın altına yazabileceğimiz, ismi sınırötelerinde de bilinen neredeyse her grubun işini bulabilirsiniz. Az bilinen grupların 7''lerinin olduğu 4-5 sıra da var. Az bilinen dediysem: Citizens Patrol, Direct Control ayarında gruplardan bahsediyorum.

The Minds: Punk rock bar. Spuistraat üzerinde, meydan Spui'ye yakın. Buradan yana şansım hiç yaver gitmedi. Toplam üç kez girdim kapısından içeri; ikisinde saçma sapan şeyler çalıyordu. Gençler, ucuz içki, şanslıysanız güzel müzik. Coffeeshop geyiklerine bulaşmak istemiyorsanız fena yer değil.

Bu arada dostlar; bir kaç grup izleme şansım da oldu. Bahsedeyim..

*The Futureheads'i Melkweg'de izledim. 500+ kişi vardı. Grubu görmek için ölmüyordum fakat bir yerlerde oturacağıma 13€'ya kıyarım, dedim. Futureheads'in 2004'te çıkardıkları ilk albümü, çıktığı zamanlarda bir süre dinlemiş, 'yavan grup bu' demiştim. Tipik bir 2001-sonrası / dur-kalkı bol rock grubu oldukları kanaatine varmıştım. Konserde ilk albümlerinden First Day, Carnival Kids ve Robot'ı çaldılar; başka çaldılarsa da hatırlayamadım. 15 şarkı, vasat bir kitle, gözümde kati suretle vasatı aşamayacak bir müzik. Ha, 'The Beginning of the Twist'in hakkını yemeyim; güzel bir şarkı olmuş.

*10 Eylül gecesi, bayadır katılmak için heves ettiğim bir buluşmadaydım. Amsterdam'ın meşhur squat'ı OCCII'de FPO ve Seein' Red'i izledim. Bundan altı-yedi ay önce de aynı mekana yolum düşmüştü ancak izlemeyi planladığım Des Ark'ı görmek nasip olmamıştı. OCCII'ye gitmek için şehir merkezinden 1 numaralı hat üzerinde çalışan tramvaya binerek Amstelveen yolunda inebilirsiniz -merkezden az uzak fakat keyifli bir yürüyüş isteyenler için güzel rota. Bira 1.60€ - 2.50€ arası, arka tarafında bir vegan restoranı var. Konserden önce bi dolu Avrupa-HC örneği çaldılar. Bir tek Mob 47'i tanıyabildim fakat baya net bir playlist olduğunu söyleyebilirim.

Taksim'deki bir HC konserinde rastlayabileceğimizden az biraz daha fazla izleyici vardı (30-40 kişi?). Makedonyanın medar-ı iftiharı FPO güzel çaldı fakat seyirci fazla hantal ve ciddiydi. İzledik ettik; en fazla salındık ve kafa salladık. Vokaldeki afacan Vasko'nun hardcore didaktikliğine ise diyecek yoktu -şarkı aralarında sXe, milliyetçilik ve insan ilişkileri konusunda alışıldık hardcore vaazları verdi. Straight To The Point'ten bir kaç şey çaldıkları listelerinden toplam 20-25 şarkı dinledik.

Aklıma gelenler bunlar. Selam olsun dostlara..

1 Response to ' '

  1. Analtomy said...
    http://deadfm.blogspot.com/2008/09/amsterdamda-alt-gn-geirdim.html?showComment=1221747840000#c200441255158131539'> September 18, 2008 5:24 PM

    sağlammış.

     

Takip Edenler

Hakkında