Posted by Dead FM On 21:29 0 yorum
My Dad VS Yours
After Winter Must Come Spring
2006

download

Appleseed Cast'ten Kilgore Trout çalıyordu; ardından önümdeki biralara yumulmuştum ki, bu grubun sesiyle kendime geldim. DJ söyledi isimlerini. Bir kaç ay önce oluyor bu..
Posted by Dead FM On 10:39 1 yorum
Moscow Olympics
Cut The World
2008

download

Dinlediğim ilk Filipinli grup? Memleketlerinin sahnesinde oldukça heyecan yaratmışa benziyorlar. Shoegaze etkili uçucu vokaller ile post-punk gitarların birleşimi nefis bir müzik yaratmışlar (Galaxie 500/New Order etkilerini kendileri de belirtmiş). 7 Şarkı, yarım saat. Senenin en beğendiğim albümlerinden biri oldu.
Posted by Dead FM On 22:23 0 yorum
Kurtuluş Cephesi'nde rastladım.
Şu sözleri geride bıraktığımız 1 Mayıs üzerine/için koparılan tantana ve sosyalist mücadelenin anlamlı bir sınıfsal destekle karşılanmadığı toprakları düşünelim de okuyalım:

"Dar kapsamlı seçim çekişmeleri; şurada burada seçimi kazananların başarıları; iki milletvekili, bir senatör, dört belediye başkanı, halkın üzerine ateş açılarak dağıtılan büyük çapta bir gösteri; bir öncekine göre bir iki oy farkıyla kaybedilen yeni bir seçim; kazanılan bir grev, kaybedilen on grev; bir adım ileri, on adım geri; belli bir kesimde zafer, bir diğerinde on kez bozgun... Sonra birdenbire oyunun kuralları değişir, herşeye yeniden başlamak gerekir...

Böylesine büyük hatalar işlenen ülkelerde, halk hiçbir değeri olmayan eylemler için son derece büyük fedakarlıklar pahasına her yıl alaylarını seferber eder. Bunlar düşman topçusunun ateşine maruz kalan geçici mevzilerdir.

Bu mevzilerin adı, parlamentodur, kanuniliktir, yasal ekonomik grevdir, ücret artışıdır, burjuva anayasasıdır, bir halk kahramanının serbest bırakılmasıdır... Ve işin en kötü tarafı şudur ki, bu mevzileri elde etmek için bile, burjuva devletinin oyun kurallarını kabul etmek ve bu tehlikeli siyasal oyuna katılmak iznini alabilmek için de uslu ve aklı başında insanlar olduğumuzu, hiçbir tehlike arz etmediğimizi; örneğin kışlalara ve trenlere saldırmak, köprüleri uçurmak, katilleri ve işkence uzmanlarını cezalandırmak, dağlara çıkıp ayaklanmak ya da yumruklarımızı sert ve kararlı bir biçimde kaldırarak, Amerika'ya son kurtuluş mücadelesinin kesin müjdesini vermek gibi tehlikeli işlerle bir alış-verişimizin olmadığını ispat etmek lazımdır."

[Ernesto Che Guevara -
Latin-Amerika Devriminin Taktik ve Stratejisi]
Posted by Dead FM On 10:03 1 yorum
Sportswear
Building, Dwelling, Thinking
2000

download

Oslo'dan Youth Crew hareketleri. Sanırsınız sene 1988, yer New York; o kadar güzel.
Posted by Dead FM On 13:27 3 yorum
Chamberlain
Fate's Got A Driver
1996

download

ilki 96 ve ardılı 98'de olmak üzere harika iki stüdyo albümü kaydederek dağılmış bir grup Chamberlain. İlk albümleri olan Fate's Got A Driver, grubu, 90'ların ikinci yarısında esen ikinci dalga emo rüzgarının Weezer, SDRE, Knapsack, Christie Front Drive gibi akla ilk gelen örnekleri arasına sokuyor. Surrendering The Ghost ve Yellow Like Gold yürek kanırtan şarkılar.
Posted by Dead FM On 12:04 0 yorumonlar ki toprakta karınca,
suda balık,
havada kuş kadar
çokturlar;

korkak,
cesur,
cahil,
hakim
ve çocukturlar

ve kahreden
yaratan ki onlardır,
destanımızda yalnız onların maceraları vardır.

onlar ki uyup hainin iğvasına
sancaklarını elden yere düşürürler
ve düşmanı meydanda koyup
kaçarlar evlerine
ve onlar ki bir nice mürtede hançer üşürürler
ve yeşil bir ağaç gibi gülen
ve merasimsiz ağlayan
ve ana avrat küfreden ki onlardır,
destanımızda yalnız onların maceraları vardır.

demir,
kömür
ve şeker
ve kırmızı bakır
ve mensucat
ve sevda ve zülüm ve hayat
ve bilcümle sanayi kollarının
ve gökyüzü
ve sahra
ve mavi okyanus
ve kederli nehir yollarının,
sürülmüş toprağın ve şehirlerin bahtı
bir şafak vakti değişmiş olur,
bir şafak vakti karanlığın kenarından
onlar ağır ellerini toprağa basıp
doğruldukları zaman.

en bilgin aynalara
en renkli şekilleri aksettiren onlardır.
aslında onlar yendi, onlar yenildi.
çok sözler edildi onlara dair
ve onlar için:
zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur,
denildi...
Posted by Dead FM On 23:19 2 yorum
Beat Union
Disconnected
2008

download

Böyle oynak albümler paylaşmıyorum pek değil mi? Beat Union, Warped Tour 2008'in İngiltere kontenjanını dolduran isimlerden. Grup logosundaki The Who etkileşimine, sözlerdeki yavanlığa, gitardaki civelekliğe dikkat.
Posted by Dead FM On 12:00 0 yorum
Algernon Cadwallader
Some Kind of Cadwallader
2008

download
Posted by Dead FM On 11:02 0 yorum
Jimi Hendrix'in All Along The Watchtower yorumunu ortaokul yıllarımda dinleyip büyülendiğimi hatırlıyorum, hayal meyal. Takip eden senelerde müziğin kahramanlarına anlaşılabilir dozda bir punk antipatisi geliştirdiğimden olacak, senelerdir dinlemiyordum bu şarkıyı. Esasen bu antipati yalnızca Hendrix gibi gitar kahramanlarına yönelmiş değildi; Tom Waits, Nick Cave, Leonard Cohen üçlüsünde billurlaşan 'seksi serseri' tiplemesinden kökünü alan yaygın bir 'yalnız adam/kadın' düşmanlığıydı daha çok. Bu sabah düştü aklıma bu şarkı; bir Hendrix plağı vardır bende, koydum pikaba, dinledim. Offf, beynim uçtu; tıpkı on sene önce olduğu gibi.. Uğuldayan rüzgarın, kopan toz fırtınasının içinde cazıdayan bir şarkı bu. Sesine, bir kaç sene sonra tekrar kulak vereceğim.

Takip Edenler

Hakkında